İnsan ve Kainat

Dünyaya bilimin penceresinden bakın

TÜBİTAK BİLİM TEKNOLOJİ SANDIĞI KURULACAK

Bilim Teknoloji üreten Türkiye için menkul, gayrimenkul bağışlarla TÜBİTAK’ın kullanacağı fon oluşturulması öngörülüyor.

Sivil Toplum Kuruluşları tarafından Bilim, Ar-Ge ve yenilikçiliğin finansmanına sivil toplumun ve gönüllülerin bağışlarla katılabilmesi için proje oluşturuldu. “el Harezmî Yolunda 1”,Bilim Teknolojinin Finansmanı ve Tercihler konulu toplantı Bilim Teknoloji İçin İstanbul Çalışma Grubu, Kültür Konseyi Derneği, Garbiyat Enstitüsü ve İstanbul Düşünce Enstitüsü tarafından düzenleniyor.

Bilim teknoloji üreten ülke olmak için özel bir kanun çıkarılarak, Kızılay ve Türk Hava Kurumuna olduğu gibi kurulacak TÜBİTAK Bilim Teknoloji Sandığına menkul gayrimenkul her türlü bağış yolunun açılması ile çeşitli mal ve hizmetlerden değişik oranlarda pay aktarılması öngörülüyor. Projeye göre, bağışlar aracısız olarak “öncelikli yüksek teknolojilerin üretilmesi için harcanmak üzere” doğrudan TÜBİTAK hesabına aktarılacak.

Kullanmada yetki ve sorumluluğun tamamen TÜBİTAK’ta olacağı projeye göre bağışçı iş sahipleri ortalama memur maaşını esas alarak, ücretliler ve emekliler maaşlarından yüzde bir kesinti yapılarak TÜBİTAK Bilim Teknoloji Sandığı özel fonuna aktarılması için bankalara otomatik ödeme talimatı verecekler. Bağışlar aracısız ulaşacağı için istismar edilemeyecektir.

FEN LİSELERİNİN DURUMU

Bilim insanı yetiştirmek için kurulan Fen Lisesi mezunları çoğunlukla tıp fakültelerini tercih edip hastane koridorlarında kaybolmaktadır. Bu liseler tıp fakülteleri hazırlık okulu durumuna dönüştü. En parlak beyinleri temel bilimler ve Ar-Ge alanına çekmek için yapılması gerekenler ele alınacak.

Basın, İş dünyası, akademisyen ve STK başkanlarının katılacağı etkinlikte, Prof. Dr. Haydar Livatyalı, Prof. Dr. Ekrem Savaş, Prof. Dr. Zeki Çizmecioğlu, Yalçın Koçak ve Ramazan Bakkal’ın sunacağı tebliğler değerlendirilecek. 25 Nisan Salı günü Taksim Hilton Otelinde gerçekleşecek olan etkinlik, saat 18.30’da başlıyor.

 

BİLİM TEKNOLOJİ SANDIĞI için dilekçe örneği;

……………….. Bankası Şube Müdürlüğüne

Aylık ücretim-emekli maaşım bankanızdaki ……………………. sayılı hesabıma yatırılmaktadır. Şu andan  itibaren ölünceye kadar ve   asla vazgeçmemek üzere, bilim ve teknolojinin geliştirilmesi için kullanılmak üzere maaşımın % 1’inin  TÜBİTAK’a ait ………………………Bankasındaki………………….sayılı BİLİM TEKNOLOJİ SANDIĞI hesabına yatırılmasını rica ederim. …/…/ 201..

Adı-Soyadı : …………………………… T.C. Kimlik No………………….…İmza           :     Adres

 

Share this content:

Advantages of overseas domestic helper.