İnsan ve Kainat

Dünyaya bilimin penceresinden bakın

Veziroğlu’ndan Temiz Hava Formülü

İklim felaketlerine ve sağlık problemlerine sebep olan hava kirliliğine nasıl çözüm bulunacak? Üstelik şehirlerdeki hava kirliliği yüzünden psikolojik rahatsızlıklar da her geçen gün ciddi oranda artmaktadır. Dünya Hidrojen Enerjisi Ajansı (IAHE- International Association for Hydrogen Energy) Onursal Başkanı Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu’ndan iklim felaketlerine yol açan küresel ısınmaya çözüm önerileri…

veziroglu Veziroğlu'ndan Temiz Hava Formülü
Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu

Çevre problemlerinin çözümü var; o da fosil yakıtların yerine hidrojen kullanmaktır. Bu durumda fosil yakıtları kullanan taşıtların çıkardığı zehirli gazlar yerine, hidrojen kullanan taşıtların çıkaracağı temiz su yahut su buharı ortaya çıkacaktır.

Fosil yakıtların bir problemi daha var; onların havadan aldığı oksijen nefes aldığımız havadaki oksijeni azaltmaktadır. Havadaki oksijen miktarı %21 olması gerekirken, şimdi büyük şehirlerde havadaki oksijen miktarı %17’ye kadar düşmekte ve bu da birçok solunum hastalıklarına sebep olmaktadır.

Hidrojen, sudan yenilebilir enerji kaynakları kullanılarak üretilecektir. Hidrojen üretilirken sudaki oksijen de havaya verilecektir. Dolayısıyla hidrojen kendi oksijenini de üretecek, ve havadaki oksijen miktarı eksilmeyecek, ve %21′ de kalacaktır.

Hidrojen, aynı zamanda küresel ısınmaya son verecek ve dünyanın ikliminin endüstriyel devrimden evvelki şekline döndürecektir. Dolayısıyla küresel ısınmanın meydana getirdiği felaketler, kuraklıklar, su basmaları, yüksek hızlı kasırgalar, buzulların erimesi ve yüksek sıcaklıklar sona erecektir.

Share this content:

About The Author